*alt_site_homepage_image*
lt
en

Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma Apostille

Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma Apostille

Kas yra dokumentų legalizavimas ar tvirtinimas pažyma Apostille?

Dokumento legalizavimas yra konsulinės tarnybos pareigūno atliekamas dokumente esančio parašo, antspaudo ir pasirašiusio asmens pareigų tikrumo patvirtinimas, reikalingas tam, kad vienos valstybės dokumentus galėtų priimti ir svarstyti kitos valstybės institucijos.

Dokumento tvirtinimas pažyma (Apostille) yra dokumente esančio parašo, antspaudo ir pasirašiusio asmens pareigų tikrumo patvirtinimas, reikalingas tam, kad vienos valstybės išduotus dokumentus galėtų priimti ir svarstyti kitos valstybės institucijos, tais atvejais, kai tiek dokumentą išdavusi valstybė, tiek valstybė, kurioje bus teikiamas dokumentas, yra prisijungusios prie 1961 m. spalio 5 d. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo.

Nuo 2019 m. vasario 16 d. įsigaliojus Europos Parlamento ir Tarybos reglamentui 2016/1191, kuriuo skatinamas laisvas piliečių judėjimas, supaprastinami tam tikrų viešųjų dokumentų pateikimo Europos Sąjungoje reikalavimai ir legalizavimo ar panašūs formalumai (tvirtinimas pažyma Apostille) nebetaikomi šiems dokumentams:

 
  • gimimo, santuokos, ištuokos, mirties liudijimui ir gimimo, santuokos, ištuokos, mirties įrašą liudijančiam išrašui;
  • vardo, pavardės, tautybės pakeitimo liudijimui;
  • civilinės būklės akto įrašo pakeitimo ar papildymo įrašą liudijančiam išrašui;
  • pažymai, patvirtinančiai kliūčių sudaryti santuoką nebuvimą;
  • pažymai, patvirtinančiai, kad asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje;
  • teismo sprendimui dėl santuokos nutraukimo ar pripažinimo negaliojančia;
  • notaro patvirtintam vaiko tėvo ir motinos bendram pareiškimui dėl tėvystės pripažinimo;
  • pažymai apie asmens gyvenamąją vietą;
  • įsakymams ar sprendimams dėl pilietybės įgijimo, netekimo, atkūrimo;
  • pažymai dėl įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro duomenų apie fizinį asmenį.

Lietuvos Respublika ir Airijos Respublika yra prisijungusios prie 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo, todėl, jei tai nėra aukščiau išvardinti dokumentai, kuriems galioja minėtas ES reglamentas, jiems taikomi šie reikalavimai:

  • Lietuvos Respublikoje išduoti dokumentai, prieš pateikiant juos Airijoje turi būti patvirtinti pažyma Apostille. Lietuvoje šį veiksmą atlieka notarai.
  • Airijos Respublikoje išduoti dokumentai, prieš pateikiant juos Lietuvoje turi būti patvirtinti pažyma Apostille. Airijoje šį veiksmą atlieka šios šalies Užsienio reikalų ministerijos konsuliniai padaliniai.

DĖMESIO:  

Dokumentai, išduoti iki 1990 m. kovo 11 d., turintys Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos (LTSR) atributiką, nėra nei legalizuojami, nei tvirtinami pažyma Apostille. Pirmiausia jie turi būti pakeisti naujais dokumentais.

Dokumentų legalizavimo nereikalaujama, kai dokumentai yra sudaryti ar (ir) išduoti Lietuvos Respublikoje reziduojančių užsienio valstybių diplomatinių atstovybių ar konsulinių įstaigų.

Kur kreiptis dėl lietuviškų dokumentų legalizavimo ar tvirtinimo pažyma Apostille?

Norėdami Lietuvos Respublikoje išduotus dokumentus patvirtinti pažyma (Apostille) galite:

  • kreiptis į bet kurį Lietuvos notarą asmeniškai arba per kurjerį,
  • asmeniškai arba paštu kreiptis į Lietuvos ambasadą Airijoje su prašymu tarpininkauti persiunčiant dokumentus į Užsienio reikalų ministeriją.

Prašymą dėl Lietuvoje išduoto dokumento tvirtinimo Apostile pateikus per ambasadą, dokumentų originalus ambasada persiųs į Užsienio reikalų ministeriją Vilniuje, kuri pažyma Apostille patvirtintą dokumentą ambasadai perduos diplomatiniu paštu (toks procesas užtrunka 1 mėnesį). Jeigu turite galimybę tiesiogiai ar per kitą asmenį kreiptis Lietuvoje, dokumentų, išduotų Lietuvoje, tvirtinimą pažyma Apostile atlieka Lietuvos notarai.

Norėdami Lietuvos Respublikoje išduotus dokumentus legalizuoti galite:

  • asmeniškai arba registruotu paštu kreiptis į Lietuvos ambasadą Airijoje,
  • asmeniškai kreiptis į Užsienio reikalų ministeriją Vilniuje.

SVARBU:

Dėl dokumento legalizavimo ar tvirtinimo pažyma Apostille ambasadoje asmeniškai galima pateikti tik iš anksto užsiregistravus vizitui per KONSREG sistemą.

Lietuvos ambasados Airijoje konsuliniai pareigūnai gali legalizuoti Lietuvos Respublikoje išduotus oficialius dokumentus, kurie bus teikiami prie 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienyje išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo neprisijungusiose šalyse. Antrą kartą toks dokumentas turės būti legalizuotas priimančiosios šalies diplomatinėje atstovybėje arba užsienio reikalų ministerijoje.

Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys Airijoje ir pageidaujantys Lietuvoje išduotą dokumentą legalizuoti ar patvirtinti pažyma Apostille ambasadai turi pateikti:

  • dokumentą, kurį reikia legalizuoti ar patvirtinti pažyma Apostille (jo originalas arba notaro patvirtintas nuorašas);
  • dokumentą teikiančio asmens galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą ar asmens tapatybės kortelę). Jei dokumentai teikiami paštu, kartu privaloma pateikti notaro patvirtintą asmens dokumento kopiją;
  • laisvos formos prašymą dėl dokumento legalizavimo ar tvirtinimo pažyma Apostille (jame nurodyti asmens kontaktinius duomenis, el. pašto adresą ir telefono numerį, bei valstybę, kurioje bus teikiamas dokumentas);
  • 20 EUR konsulinį mokestį už dokumento legalizavimą ar patvirtinimą pažyma Apostille (mokestis už vieną dokumentą, mokamas ambasadoje banko kortele). Jei dokumentai teikiami paštu, konsulinis mokestis turi būti sumokėtas pavedimu į ambasados sąskaitą. Asmuo apmoka ir pašto išlaidas, jei pageidauja dokumentą gauti paštu.

Ambasados sąskaitos numeris:

Account holder: EMBASSY OF THE REPUBLIC OF LITHUANIA

Bank name: BANK OF IRELAND

IBAN:

IE33 BOFI 9000 8451 9271 99

BIC:

BOFIIE2D

Užsienio valstybių piliečių pateikiamų dokumentų legalizavimas

Lietuvos ambasada Airijoje priima legalizuoti užsienio valstybių piliečių teikiamus dokumentus, kurie išduoti kitose užsienio valstybėse, tik tais atvejais, kai dokumentus teikiantis užsienio pilietis turi leidimą gyventi Airijoje ir asmeniškai teikia savo ar savo šeimos narių (sutuoktinio, tėvų, vaikų ar įvaikių) dokumentus, kurie yra papildomai legalizuoti juos išdavusios užsienio valstybės ambasadoje Airijoje.

Jei dokumentas neatitinka išvardintų kriterijų, jis gali būti teikiamas Lietuvos ambasadai, kuri yra akredituota dokumentą išdavusiai užsienio valstybei, arba asmeniškai Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai.

Teisės aktai

Detalesnė informacija apie dokumentų legalizavimą bei dokumentų tvirtinimą pažyma Apostille skelbiama Užsienio reikalų ministerijos konsulinės informacijos svetainėje.