Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Artimiausi renginiai

Naujienos Spausdinti RSS

15min.lt: G. Landsbergis BBC: „Kartais atrodo, kad Rusija turi veto teisę dėl narystės NATO“, 2021 m. birželio 16 d.

Sukurta 2021.06.16 / Atnaujinta 2021.06.16 15:31

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis interviu „BBC News“ teigė, kad NATO šalys turi rūpintis ir valstybėmis, su kuriomis bendradarbiaujama. Visų pirma – Ukraina ir Sakartvelu, kurios siekia narystės Aljanse, bet kvietimo vis dar nesulaukia.

„NATO visų pirma yra gynybinis aljansas. Tai reiškia, jog mes turime nuraminti NATO nares, kad jos bus ginamos bet kokiu atveju.
Man tai yra priešinimasis, visų pirma Rusijai.

Tai reiškia, jog (NATO sutarties, – red.) 5-asis straipsnis veikia, kad ir kur būtum – Pietų Europoje, Rytų Europoje ar kur nors kitur“, – dar prieš šios savaitės NATO viršūnių susitikimą, į kurį atvyko ir JAV prezidentas Joe Bidenas, teigė G. Landsbergis.

Ministro teigimu, būtina skirti dėmesį ir Aljanso partnerėms – šalims, kurios nepriklauso NATO, pavyzdžiui, Ukrainai ir Sakartvelui. Jis priminė, kad 2008 metais šioms valstybėms buvo pažadėtas NATO narystės veiksmų planas.

„Plano dar nėra. Manau, kad Rusijai turi pasiųsta žinia, jog ji neturi veto teisės dėl prisijungti prie NATO norinčių šalių narystės. Dabar kartais atrodo, kad turi“, – pastebėjo G. Landsbergis.

Jis mano, kad demokratinės šalys, tarp jų – ir JAV, turi pabrėžti, jog gerbia atskirų valstybių apsisprendimus, kaip žengti į priekį. Tai labai svarbu kalbant ne tik apie Ukrainą, bet ir apie Baltarusiją.

„Galbūt Rusija irgi turi savo saugumo interesų. Bet ji negali gniaužti laisvos žmonių valios, kai jie pasirenka demokratijos kelią, kaip buvo Baltarusijoje, kai jie pasirenka proeuropietišką kursą, kaip buvo Sakartvele ar Ukrainoje.

Rusijai nereikia kištis į kitų valstybių piliečių pasirinkimus, bet dabar ji tai daro“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Daugiau skaitykite čia